Aktualności - MosirGutwinRun

Lepiarz, Gontarczyk, Łukasiewicz, Heda oraz Pucułek - Witek najszybsi na inaugurację XIV MosirGutwinRun 2026


Rafał Gontarczyk i Sylwester Lepiarz na wspólnym zdjęciu po biegu

Inauguracyjna runda cyklu biegów i marszów XIV MosirGutwinRun 2026 przyniosła wszystko, za co ostrowiecka impreza jest lubiana - dobrą frekwencję, sportowe emocje, rodzinną atmosferę i mocne otwarcie rywalizacji w maratonie i półmaratonie na raty. Sylwester Lepiarz (Wronów, LKB Rudnik) i Rafał Gontarczyk (Ostrowiec Świętokrzyski, Gonti Run Team) rządzili na trasie biegów, dzieląc się zwycięstwami. Na dystansie 10km lepszy okazał się Lepiarz, a w biegu na 5km udanie zrewanżował mu się na finiszu Gontarczyk. Wśród kobiet równych sobie nie miała dominatorka biegów na Gutwinie - Dominika Łukasiewicz (Ostrowiec Świętokrzyski MKS Ostrowia - SMS Ostrowiec Św. / Delia Runningteam). Po raz pierwszy na trasie zaliczanej do półmaratonu na raty w sportowej rywalizacji wzięli udział uczestnicy marszu Nordic Walking. Zwyciężyli Paweł Heda (Nietulisko Duże, KuNie) i Estera Pucułek - Witek (Ostrowiec Świętokrzyski).

W niedzielę 17 maja 2026 roku Ośrodek Gutwin ponownie stał się centrum biegowego życia regionu. W 1. rundzie tegorocznego cyklu wystartowało 351 uczestników, a linię mety osiągnęło 89 osób w biegu na ok. 10 km, 146 osób w biegu na ok. 5 km, 66 uczestników w marszu Nordic Walking oraz 50 dzieciaków w biegach od 100 do 1000 metrów.

Pogoda sprzyjała rywalizacji – chłodne, rześkie powietrze i ustępujący deszcz stworzyły idealne warunki do biegania po leśnych ścieżkach Gutwinu.

Biegi główne – szybkie tempo i mocne otwarcie


Na starcie dystansu 10 km, zaliczanego do maratonu na raty, stanęło blisko 90 osób. Trasa, tradycyjnie prowadząca wokół stawów i przez leśne dukty, pozwoliła na szybkie bieganie, a wielu uczestników już w pierwszej rundzie wypracowało solidną bazę do walki o podium. Mocne tempo od początku narzuciła dwójka faworytów - Sylwester Lepiarz (Wronów, LKB Rudnik) i Rafał Gontarczyk (Ostrowiec Świętokrzyski, Gonti Run Team). Po kilku metrachach wspólnego biegu Lepiarz zdecydował się na atak i udało mu się zbudować przewagę, z którą bezpiecznie dobiegł do mety, łamiąc przy tym barierę 35 minut (34:56)! Gontarczyk walczył do ostatnich metrów, ale pozwoliło to na mecie „tylko” na 35:22. Trzeci na mecie Dawid Krzysiek (Bieliny, UKSM Ekipa Bielachy) zanotował już znaczną stratę (37:31). Wśród kobiet całe podium przypadło w udziale ostrowczankom. Pierwsza była Dominika Łukasiewicz (MKS Ostrowia - SMS Ostrowiec Św. / Delia Runningteam) - 41:48, druga Kinga Myśliwska (Dream Team Wokół Łysej Góry) - 44:33, a trzecia Ula Sokół (ZSOMS / BBL / OstroBiec) - 49:42.

Zobacz: Wyniki biegu na 10km | Zdjęcia z biegu na 10km.



Jeszcze liczniejsza była rywalizacja na 5 km, gdzie ponad 140 biegaczy rozpoczęło zmagania w ramach półmaratonu na raty. W czołówce znów zameldowała się ta sama trójka, który triumfowała na dystansie dwukrotnie dłuższym, zgłaszając tym samym swoje aspiracje do walki o tytuły Super GutWinnerów. Walka o zwycięstwo tym razem trzymała jednak w napięciu do ostatnich metrów, a pierwszy linię mety przeciął ostatecznie Rafał Gontarczyk (16:41), rewanżując się tym samym Sylwestrowi Lepiarzowi (16:43). Trzeci na mecie ponownie zameldował się Dawid Krzysiek (18:21). Wśród kobiet, podobnie jak w biegu na ok. 10km, najlepsza znów okazała się Dominika Łukasiewicz (18:35), a druga była Kinga Myśliwska (21:58). Na trzecim miejscu finiszowała natomiast Gabriela Bera (Huta Koszary, Dream Team wokół Łysej Góry), z czasem 23:49.

Zobacz: Wyniki biegu na 5km | Zdjęcia z biegu i marszu NW na 5km.

Nordic Walking – mocna grupa i świetna energia




W marszu Nordic Walking udział wzięło 66 zawodników, którzy – jak co roku – stworzyli jedną z najbardziej pozytywnych i uśmiechniętych grup na trasie. Najwięcej powodów do radości mieli Paweł Heda (Nietulisko Duże, KuNie - 36:52), Robert Zaleski (Kunów - 37:49) i Krzysztof Tworzewski (Ostrowiec Świętokrzyski, Kijowa Wataha - 39:41) wśród panów oraz Estera Pucułek - Witek (Ostrowiec Świętokrzyski - 38:53), Ewelina Walczyk (Ostrowiec Świętokrzyski, Kijowa Wataha - 39:09) i Anna Kępczyńska (Ostrowiec Świętokrzyski - 40:43) wśród pań, którzy osiągnęli historyczne, pierwsze oficjalne podium w marszu Nordic Walking rozgrywanego podczas cyklu MosirGutwinRun!

Zobacz: Wyniki marszu NW na 5km | Zdjęcia z biegu i marszu NW na 5km.

Biegi dziecięce – emocje największe, uśmiechy najszczersze




Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyły się biegi dla najmłodszych. Dziesiątki kibiców, wśród których nie brakowało rodzin młodych adeptów biegania, dopingowały dzieci na krótkich dystansach, a atmosfera była pełna radości i sportowej zabawy. W biegach z rywalizacją, dla najstarszych dzieci (rocznik 2014-2016 – dystans 1000m) zwyciężyli Nikola Dyjewska, Estera Gałęzia i Oliwia Bednarska wśród dziewczynek oraz Mateusz Pawelec, Oliwier Maruszak i Jan Śliwka wśród chłopców.

Zobacz: Wyniki biegów dzieci | Zdjęcia z biegów dzieci.

Pierwsza runda pokazała, że MosirGutwinRun to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim społeczność – od doświadczonych biegaczy, przez amatorów, po całe rodziny spędzające aktywnie czas.

Przed uczestnikami jeszcze pięć rund – kolejna już 7 czerwca 2026. Walka o tytuł SuperGutWinera, nagrody w licznych kategoriach wiekowych oraz koszulki i medale za ukończenie maratonu lub półmaratonu na raty dopiero się zaczyna!



Wspierają XIV MosirGutwinRun 2026


Patronat honorowy: Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Artur Łakomiec i Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski.

Partnerzy: Zakład Produkcyjno – Handlowy Adax, Biuro Ochrony Osób i Mienia Scorpion, Ośrodek Szkolenia Kierowców ZygZak, Pizzeria DaGrasso, Sport Medical Rehabilitacja - Konrad Sulik, Depil Concept, Bałtowski Kompleks Turystyczny, Salon Komputerowy Render 2000, Konrad Słowik - Osteopatia i Fizjoterapia, Centrum Sport, Finow Polska Sp. z o.o., Studio Figura, Grupa Pałasz Ubezpieczenia, TBM Sp. z o.o., Sochacki-Serwis sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Signal, Dietetyk Naturhouse, Restauracja Midori Sushi, PPHU Drukarnia, Active Zone, Fundacja Bo w Nas jest Moc.

Partner techniczny: RFID Solutions - dostawca Systemu Pomiaru Czasu Gepard.

Patroni medialni: TVP 3 Kielce, Lokalna.TV, Radio Ostrowiec, Radio Rekord Świętokrzyskie, Gazeta Ostrowiecka, Echo Dnia, Radio Kielce.

2026-05-18 11:15 | Autor: MOSiR